روز مازندران و تیرما سیزده شو» در برج آزادی تهران گرامی داشته شد

نامگذاری ایام به مناسبت های خاص فرصتی مناسب برای معرفی بیشتر مرتبط با آن مناسبت در هر جامعه محسوب می شود.از جمله این مناسبت ها روز مازندران مصادف با ۱۴ آبان ماه است که با توجه به بیعت  علویان توسط حسن بن زید علوی در سال ۲۵۰ هجری- قمری در روستای سعیدآباد رویان این روز در شورای فرهنگ عمومی استان در سال ۱۳۷۸ تصویب و نامگذاری شده است. ضمن این که روز ۱۳ آبان هم جشن تیرگان یا «سیزده تیرما شو»  است.به همین بهانه امسال هم در تهران مراسم آیینی این مناسبت روز دوشنبه مورخ ۱۵ آبان ۱۳۹۶ در برج آزادی تهران گرامی داشته شد. برنامه ها نیز باتوجه به قرار گرفتن در ماه صفر  برنامه ریزی و اجرا شد.

آنچه در پی می آید گزارشی کوتاه از برنامه های این مراسم آیینی است.

پخش کلیپی از شهرستان های استان مازندران و ویژگی ها و ظرفیت های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی بخش  اول برنامه بود که حال و هوای فضای مازندران را در سالن  ایجاد کرد.

با توجه به ا ین که در سال جاری  بمدت یک هفته در استان مازندران هم برنامه های مختلفی  اجرا شده بود آقای دکتر حسن پور گزارشی کوتاه از این برنامه ها ارایه کرد.

شعر خوانی توسط خانم لیلا احمدی بخش دیگر این برنامه بود.

پخش کلیپ مازندران با صدای استاد علی امیرقاسمی و شعر زیبای فردوسی  در خصوص این استان« که مازندران شهر ما یاد باد و …» نیز فضای با نشاطی را ایجاد کرد.

امیری خوانی توسط یونس جعفری به همراه گروه پارپیرار بخش دیگر این مراسم بود.

شعر خوانی آقای میگونی بخش دیگر بود.

فاضل جمشیدی هم در سخنانی کوتاه در باره اهمیت برگزاری این مراسم  مطالبی ارایه کرد.

کلیپ تیرما سیزده شو هم در این مراسم پخش شد که در نوع خود بسیار جالب و قشنگ بود.

لال لال شو که از آیین های تیرما سیزده شو بود هم اجرا شد که برای بسیاری از افراد تجدید خاطره ایی بود از این آیین.

با توجه به مناسبت مذهبی این ایام اجرای برنامه عزاداری « عباس خوانی» و سینه زنی با توسط آقای رضا دیوسالار و گروه حال و هوای خاصی در سالن ایجاد کرد.

اجرای برنامه آوازی  حماسی و نمایشی « آرش کمانگیر» توسط استاد علی امیر قاسمی به همراره آرمان طالبی( در نقش آرش) و گروه موسیقی بسیار مورد توجه قرار گرفت.

فهیمه محمودی هم دو قطعه شعر زیبا خواند و مورد تشویق حاضرین در سالن قرار گرفت.

شاهنامه خوانی توسط آقای معجونی از نقالان وشاهنامه خوانان معروف کشور بخش دیگر مراسم بود که با توجه به جایگاه مازندران در شاهنامه و اجرای بسیاز زیبای ایشان بار ها و بار ها مورد تشویق شرکت کنندگان قرار گرفت.

فرهود جلالی کندلوسی مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری پارپیرار که این مراسم هم به همت این موسسه با همکاری بنیاد رودکی، مدیریت برج آزادی تهران، انجمن های مارندرانی تلارپی، سوادکوهی ها، سادواک، کانون توسعه امیرکلا، ستاد بزرگداشت روز مازندران، همیاران پارپیرار و .. علاقمندان به عرصه فرهنگ و هنر مازندران برگزار شد، با سخنانی کوتاه اما نغز  و پر معنا و قابل تامل مثل همیشه در کنار شعر خوانی در رابطه با مازندران بخش دیگر این مراسم بود که به دفعات تشویق حاضرین را پی داشت.

پایان بخش مراسم اجرای موسیقی امیری خوانی با ذکر یادی از پیامبر اکرم(ص)  و مضامین عرفانی و دینی به سرپرستی آقای رضا دیوسالار از گروه پارپیرار بود که تجدید خاطره ایی بود برای همه و دلنشین .چون مازندرانی ها با امیری رابطه بسیار خوبی داشتند و دارند وانشاء ا… خواهند داشت.

در پایان از همه کسانی که در برگزاری این مراسم مشارکت وهمکاری کردند و همه کسانی که حضور داشتند سپاسگزاری می کنم.امیدوارم که بتوانیم در حد بضاعت بیش از پیش با تقویت هویت فرهنگی زمینه ایجاد نشاط و پویایی و سلامت اجتماعی را در جامعه فراهم  کنیم.فراموش نکنیم که اگر هریک از ما در پاسداشت وحفظ و ترویج میراث مادی و معنوی خود تلاش نکنیم به مرور زمان این میراث فراموش خواهند شد.

 

سید حسن موسوی چلک

دبیر مراسم روز مازندران

عکس: محسن طاهری

 

یک دیدگاه در “روز مازندران و تیرما سیزده شو» در برج آزادی تهران گرامی داشته شد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *